Základní škola Soběslav

SVĚTOVÝ DEN POROZUMĚNÍ AUTISMU

2. dubna jsme se v naší třídě IV. C připojili ke Světovému dni porozumění autismu. Hlavně proto, že máme ve svých řadách spolužačku s Aspergerovým syndromem, který je jedním z poruch autistického spektra. Celá třída v tento den přišla modře oblečena, jelikož modrá barva je symbolem komunikace – jedné ze tří oblastí, jenž jsou pro osoby s poruchou autistického spektra problematické. Paní učitelka připravila prezentaci o autismu, vyslechli jsme krátkou videobesedu s odborníkem a poté jsme vymýšleli vzkazy o autismu. Každý si svou myšlenku psal na připravený arch balicího papíru a modrou barvou obtiskl svou dlaň na důkaz stvrzení. Verunka měla zase vymýšlet vzkaz pro nás ostatní.  Pak jsme se všichni společně vyfotili.   Užili jsme si hezkou hodinu plnou hodnot a skvělých myšlenek a rádi bychom vyzdvihli procítěné vzkazy některých z nás: „ Autisti jsou trochu jiní než my, ale to neznamená, že s nimi nebudeme kamarádit.“,  „ U všech být vnímán stejně…“, „ Být autistou neznamená být úplně někým jiným.“, „ Autisti mají stejnou šanci na svobodný a krásný život jako my…“.    Třída IV. C, M. Lískovcová ped. asist., N. Vančatová tř. uč.

 

DSC00002 DSC00006 DSC00012

 

2. dubna se všichni z 5. C oblékli do modrého. A proč právě modrá barva? Protože modrá je symbolem komunikace a porozumění. Už pátým rokem navštěvuje třídu žák s tímto postižením, Filip. Během dopoledne jsme si s dětmi povídali o pokrocích, vývoji a změnách, které na Filipovi spolužáci spatřují. Nakonec jsme vytvořili „projekt“ s obrázky symbolizujícími autismus. Mnohokrát děkuji všem dětem z 5. C a paní asistentce :).            Adéla Hofmanová

IMG_20190402_121947