Základní škola Soběslav

Program prevence rizikového chování očima naší žákyně

Ve čtvrtek 24. 10. 2019 se naše třída 8.B vydala do PorCeTy v Táboře, což je centrum odborného poradenství pro dospělé a děti. Tématem naší návštěvy bylo problémové hráčství.

Když jsme dorazili na místo, vřele nás přivítali pracovníci centra Radka s Radimem a usadili nás. Jeden žák dostal fixu s nálepkou a měl za úkol požádat svého kamaráda, aby na ni napsal své jméno. Tu nálepku si pak vzal první žák a usadil se na jeho místo. Takto se pokračovalo, dokud neměli všichni žáci nálepku někoho jiného. Celá návštěva centra byla rozdělena do tří částí.

V první části jsme vyslechli informace o patologickém hráčství a závislosti na něm. Říkali nám srozumitelně, jak to vlastně funguje a jak nebezpečné to může být. Abychom jen neposlouchali přednášející, zahráli jsme si hru. Dostali jsme tabulku, kde bylo 10 políček na hod kostkou. Měli jsme si tipnout, jaké číslo by mohlo na kostce padnout a zapsat ho do tabulky. Za každý vrh kostkou, se nám odečetlo pomyslných 10,-Kč. Pokud se náš tip shodoval s číslem na kostce, přičetli jsme si 30,-Kč. Po skončení hry jsme měli malou přestávku na občerstvení.

Druhá část začala vyprávěním o principech kasina, o procentních šancích na výhru a o množství vyhraných a prohraných peněz. Dozvěděli jsme se, že část peněz jde na obnovu a výstavbu různých center, obchodů, ulic, apod. I v této části byl prostor na hru. Bylo vybráno sedm žáků, kteří dostali scénář a zahráli divadlo o tom, jak lehce může člověk získat závislost na loterii, hracích automatech a sázkách. O tom, jak daleko až člověk může zajít a čeho všeho je schopen jen proto, aby získal další peníze.

V poslední  části proběhlo shrnutí celé návštěvy a samozřejmě nemohla chybět malá hra na závěr. Na stole byla tabulka se stovkou čísel, my jsme dostali každý po dvou bonbonech, které jsme mohli vsadit. Bylo na nás, jestli vsadíme oba najednou, nebo jeden, či žádný. Jeden žák z naší třídy (T.P.) měl štěstí a trefil číslo, které bylo vylosováno (77) a vyhrál tudíž první cenu – Toffifee 😊.  Následovala diskuze o tom, jak by se dala ovlivnit šance na výhru.

Naše návštěva končila tím, že kdo řekl alespoň jednu větu o závislosti, mohl odejít.

Natalie Drsová, 8.B