Základní škola Soběslav

DEN DĚTÍ

Dneska máme dětský den,
honem děti, pojďme ven!
Celý den si budem hrát,
skákat, zpívat, tancovat.

 

Krásný den si prožijeme,
než se večer rozejdeme.
A až večer půjdem spát,
hezké sny se budou zdát.

 
Ve čtvrtek 28. 5. se sešly na školním hřišti děti z oddělení Sluníčko, Tygříci, Dráček a Myšáci, aby společně oslavily Den dětí. Pro děti nachystaly paní vychovatelky celkem jedenáct stanovišť s různými úkoly – skákání v pytlích, zdolávání pavoučí stěny, malování na chodník, hledání drahých kamenů. Na jejich řádné plnění dohlíželi „Myšáci“ a za odměnu udělovali soutěžícím razítka, za něž si na závěr mohly nakoupit v obchůdku dobroty, plyšáky a jiné drobnosti.

Bylo nám prima J.

kolektiv vychovatelek

V ELDORÁDU je nám dobře

Honzík Sochor ze 3. B vždy tvoří. Papír a karton promění na laserovou zbraň nebo vysavač jisker. A k čemu to potřebuje? No třeba pro transformery. S pastelkami v ruce vytvořil postavy z megafilmu Avengers.

Jeho nejoblíbenější seriál jsou želvy NINJA. Stěny naší herny zdobí celá sada obrázků postav, například Leonardo, Krenk, Trhač a Donatelo. Honzu nejvíce zaujala při kresbě proměna obyčejných želviček v bojovníky NINJA.

Při své činnosti a hře nám Honzík dokáže ještě krásně prozpěvovat lidové i moderní písně.

V ELDORÁDU je nám dobře J.

Fotogalerie

Liba Šatná


Dárečky pro maminky

Blížil se Svátek matek a prvňáčci ve školní družině přemýšleli, čím by své maminky překvapili. Sluníčka vyrobila broučky z papíru a Tygříci navlékli korále z nastříhaných brček a papírových kytiček.

Všichni se moc snažili, aby se jejich dáreček maminkám líbil.

Sluníčka a Tygříci

 

Krokodýlí řeka s Dráčky

Jednoho jarního odpoledne jsme využili slunného počasí a vyrazili jsme na zahrádku. Přenesli jsme se do tropického pralesa a vydali se s kamarádem na dobrodružnou cestu. Na začátku vypadalo všechno úžasně. Až najednou – jako by nás dostihlo prokletí šamana. Už několik dní bloudíme, dochází nám jídlo a pitná voda a kamaráda včera poštípal nějaký hmyz tak, že mu opuchly oči a nic nevidí. Potřebujeme se co nejdříve dostat do civilizace. Jsme v divoké houštině, všude okolo visí liány, stromy pouští jen málo světla. Je matné šero. Prosekáváme si cestičku mačetou, brodíme se řekou a bahnem. Nevíme, kde na nás může číhat nebezpečí. A dochází nám, že největším nebezpečím pro nás budou hladoví krokodýli – vytušili totiž lákavou kořist. Nepohybují se sice rychle, ale když se dostanou na dosah a zaklapnou své mocné čelisti, nedokážeme se zachránit.

Žáci se rozdělili na dvě stejně velké skupiny. Jedna z nich se rozdělila do dvojic, jeden z dvojice si zavázal oči a druhý byl jeho průvodcem. Druhá polovina dětí se proměnila v krokodýly. Ti se mohli pohybovat jen tichým cupitáním. Natáhli před sebe ruce, které představovaly klapající čelisti. Místa, kde byla řeka mělčí a mohli jsme se v ní pohybovat, jsme vyznačili na chodník barevnou křídou. Úkolem průvodce bylo převést svého kamaráda přes řeku na druhou stranu jen pochodem přes namalované ostrůvky. Krokodýli se snažili neopatrného cestovatele chytit.

Všichni cestovatelé chtěli nebezpečným krokodýlům uniknout. Někteří byli úspěšní a přešli celou řeku až na druhou stranu, jiní se stali jejich oběťmi.

Při této hře si děti vyzkoušely umět převzít odpovědnost za kamaráda a považovaly za samozřejmé slabšího ochraňovat před nebezpečím.

Hra se nám všem moc líbila a těšíme se, až si ji opět zahrajeme.

Fotogalerie

LM

 

Pohádkový karneval

Dne 29. ledna dostaly děti pololetní vysvědčení. Za odměnu si pro ně paní vychovatelky a starší děti připravily pohádkový karneval.

Tělocvična se zaplnila princeznami, kuchtíky, vílami, trpaslíky a dalšími pohádkovými bytostmi. Děti si měly možnost vyzkoušet, jak to měla Popelka těžké při přebírání hrachu, prokazovaly svou šikovnost při malování se zavázanýma očima a v dalších pohádkových soutěžích. Při tanci s balónky si užily také moc legrace. Po promenádě masek měla porota opravdu těžký úkol – vybrat tři nejhezčí masky z každého oddělení a odměnit je diplomy.

Největší úspěch měla závěrečná diskotéka.

Fotogalerie

kolektiv vychovatelek ŠD

 

Bobování

I když letošní zima zimním radovánkám moc nepřála, přesto jsme si stihli v lednu zabobovat, zajezdit na lopatě a na pytli. Postavili jsme i v parku sněhuláky a zasoutěžili si v hodu sněhovou koulí na cíl.

Fotogalerie

kolektiv vychovatelek

 

Bruslení na zimním stadionu

Každý pátek chodí děti ze školní družiny na Zimní stadion v Soběslavi. Zatímco starší bruslaři trénují jízdu okolo značek, zastavování či jízdu pozadu, většina prvňáčků na bruslích zvládá pod vedením vychovatelek své první krůčky.
Některé děti ale stojí na bruslích několikrát týdně a je to znát. Buď hrají hokej, nebo docházejí pravidelně na tréninky v krasobruslení. Jsou bezvadní. Nejen nás totiž okouzlují svými bruslařskými kousky, ale také pomáhají dětem, které se teprve na bruslích učí a jsou spíše na zemi než na nohou. Všechny nás motivují k větší píli a trpělivosti, protože chceme bruslit jako ony.

Fotogalerie

kolektiv vychovatelek
             

Čertoviny

Blíží se 5. prosince a žáci 5. ročníků se proměnili v čerty a čertice a připravili pro mladší děti pekelné soutěže.

Zdolávala se překážková dráha s rozžhaveným uhlíkem na lžičce, trefovalo se do kotle, vyplňovaly se a luštily čertovské kvízy, lovily se kouzelné mince ze slizu a vyráběl se čertík z papíru, kterého si každý spolu s vylovenou mincí odnesl domů.

I když čerti a čertice nevypadali na první pohled moc hezky, nakonec se ukázalo, že jsou přátelští a dětem s nelehkými úkoly pomáhali.

Fotogalerie

kolektiv vychovatelek


Halloween v Dráčkovi

Také děti ve školní družině v oddělení Dráčci se proměnily alespoň na malou chvíli v roztodivná strašidla, rozpustilé příšerky a vznešené čarodějnice a čaroděje. Vyprávěli jsme si o českém svátku Dušičky a o svátku Halloween, který se slaví v anglicky mluvících zemích.  Prožili jsme Jackův příběh. Víme, že lidé vyřezávají dýně a dávají do nich zapálené svíčky na pomoc Jackovi a dalším bludným duším právě v předvečer svátku Všech svatých.

Pod taktovkou velkých strašidel ze čtvrtých tříd plnila menší strašidla úkoly, za jejichž správné splnění získávala indicie do halloweenské tajenky, sbírala indexy typické pro Halloween a nejšikovnější strašidýlka vyhrávala malé dýně, za které si pak nakupovala mlsky v kouzelnickém obchodě.

A co všechno strašidla vyváděla? Lovila kouzelné drahokamy z krvavého moku, bloudila bludištěm, byla testována v hádankovém kvízu, s čarodějnicí hrála skořápky, stavěla hrad pro upíra z Feratu, trefovala se do černého, skládala neposedné puzzle a hledala odlišnosti v začarovaném zámku.

Úkoly byly příliš vysilující, proto se strašidla mohla díky rodičům, kteří svou pomocí přispěli, občerstvit různými dobrůtkami, laskominami a pochutinami ať z domácí výroby či dílny supermarketů.

Bylo nám všem moc fajn.

Fotogalerie

LM

Podzimní soutěžení v ŠD

Podzim v Dráčkovi
Letošní podzim nám svým počasím opravdu přál, proto si ho Dráčci báječně užívali.

Fotogalerie

LM

Fotbalový turnaj

V pátek 24. 10. se uskutečnil v rámci školní družiny fotbalový zápas mezi hochy druhých tříd. Některá družstva posílili i prvňáčci.

Nejprve se losovaly týmy. Zpočátku byli někteří hráči rozčarovaní nad složením svého družstva. Avšak během chvíle se natolik sehráli, že bylo radost pozorovat všechny hráče v akci.

Každý hrál na maximum a každý odcházel s medailí.

Celý „přátelák“ pískali hoši z pátých tříd, kterým děkujeme za pomoc.

Fotogalerie

Lucie Michalčíková, Věra Chalupová

 

Družina dětem a děti družině

MOTTO:  „Je říjen za humny, již z větví opadává list žlutý za listem….. „

(A.S. Puškin)

Na hřišti za řekou a v parku u kina proběhlo v rámci družiny zábavné soutěžní odpoledne pro děti. Tříčlenná družstva čtvrťáků a páťáků soutěžila v několika disciplínách na společné téma – „Podzim.“ Děti se snažily co nejlépe se vypořádat s doplňovačkami, tajenkami, při čemž vrcholem soutěže byla výtvarná dílka dětí vytvořená z podzimních přírodnin. Společně jsme se přesvědčili, že sama příroda je velkou výtvarnou dílnou a čarodějkou zároveň.

Každá soutěž musí skončit vyhodnocením. Porota stanovila toto pořadí: 1. ŠIKULOVÉ, 2. BÍLÉ TYGŘICE, 3. KOKOSÁCI. Fotodokumentace, diplomy a pěkné výtvory dětí nám budou ještě dlouho příjemně strávený víkend připomínat.

Fotogalerie

kolektiv vychovatelek

 

Kouzlo podzimu

Podzim umí být krásný, všude kolem najdeme spoustu listů různých barev, šišky, žaludy, kaštany, větvičky a další přírodní produkty. A už tvoříme – zvířátka, postavičky, ježky a ježčata, draky, strašáky apod. Umíme si je i pojmenovat. Některým říkáme Bubáčci, Kaštánci, Lupínci, Bukvouni, Čepičáci, jiným pak Travníci, Mecháčci, Klackouni a Bobulničky.

Vytvořené obrázky krásně zdobí prostředí školní družiny.

Fotogalerie

Věra Chalupová

 

Putování za Dubínkem

Svítilo sluníčko, listy stromů hrály všemi podzimními barvami a malý Dubínek se schovával někde v lese pod stromem. A tak se nejmenší děti z naší školní družiny vydaly v pátek 3. října Dubínka najít.

Cesta byla nesnadná. Děti rozdělené do skupin vždy s druhákem zdolávaly na jednotlivých stanovištích různé úkoly. Druháci pomáhali prvňáčkům přečíst zadání, aby ho následně mohli společně plnit. Děti byly zkoušeny z fyzické zdatnosti, prokazovaly ale také své přírodovědné znalosti. Za každý správně splněný úkol si děti vysloužily jednu část puzzle. Ten, kdo byl úspěšný a získal všechny dílky, v závěru složil pod velkým dubem obrázek.

A Dubínek? Toho si každé z dětí odnášelo na krku v podobě velké kulaté medaile.

Fotogalerie

Eva Široká, Blanka Křížová, Lucie Michalčíková

 

Den dětí v ŠD

Škola je dnes také prima.
Učitelka s námi zpívá.
K obědu jsou mňaminky
 
od mé milé maminky.

Krásný den si prožijeme,
než se večer rozejdeme.
A až večer půjdem spát,
hezké sny se budou zdát.

 
Na oslavu Dne dětí připravili starší žáci ze 4. a 5. oddělení pod vedením paní vychovatelek Evy Široké a Blanky Křížové pro nejmladší děti odpoledne plné her.

Děti plnily ve dvojicích roztodivné úkoly a překonávaly mnohé nastražené překážky. Přes hory doly přenášely míček, při přesunu balónku z místa na místo musely dokázat svoji šikovnost, přesnost pak ukazovaly při trefování se na určený cíl. Při oblékání na čas potvrdily rychlost. Děti ale uplatnily i své získané znalosti a dovednosti při doplňování přísloví, na chvíli se staly nejrychlejšími počtáři, podle hmatu poznávaly se zavázanýma očima předměty a sestavily skládačku pohádkové Máji.

Za každou splněnou disciplínu obdržely indicii – jedno písmenko do své tabulky. Když měly zaplněny všechna políčka, luštily tajenku, která zněla: medvídek. Toho si každý na závěr soutěžení vyrobil z papíru a na památku si ho odnesl domů.

Děti z Dráčka odcházely domů spokojené a s úsměvem na tváři.

Velké poděkování za prima odpoledne patří jak paní vychovatelkám, tak dětem, které se na přípravě a organizaci podílely.

Fotogalerie

LM, Eva Široká, Blanka Křížová

Náš běžný den ve družině

Když končí pátá vyučovací hodina, myslíme už jen na jediné, na oběd. V naší školní jídelně si můžeme vybrat den dopředu ze dvou jídel. Většina z nás považuje chvíle strávené nad jídlem jako společenské setkání, kdy probíráme vše, co se během dne událo.
Někdy si zajdeme do pekárny, nakoupíme si různé mlsky, dobrůtky, pití, a v parku si pak na nich pochutnáme.
Naši kluci jsou závislí na fotbale. Jakmile přijdeme do parku, uvidí míč, je to jasné – jdou si kopat. My holky se spíše jen tak procházíme, hrajeme vybíjenou, nebo nacvičujeme různé taneční sestavy. Také jsme rádi na houpačkách a různých prolejzkách.
Když se vrátíme do školy, s chutí si dáme svačinku nebo horkou čokoládu. Někteří z nás píší domácí úkoly, jiní odpočívají, nebo hrají stolní hry. Postupně odcházíme domů a těšíme se na další den.

Fotogalerie

Blanka Křížová a 4. oddělení

Velikonoce

CO   JSOU  VELIKONOCE?   SVÁTKY   JARA – příroda se probouzí, vše se zelená, vajíčko je symbolem nového života. Velikonoce se slaví první neděli po jarním úplňku. Hoši prozpěvují velikonoční koledy, šlehají děvčata spletenou pomlázkou z vrbového proutí.  Odměnou jsou barevná vařená vajíčka, čokoládoví zajíčci a kraslice. I mlsný jazýček si přijde na své. Pečou se mazance, beránci, zajíčci, perníčky a velikonoční nádivka.VELIKONOCE jsou tradicí hodování a pomlázky.

Děti školní družiny z oddělení ELDORÁDA a SRDÍČKA prožily krásné velikonoční odpoledne. Společně si připravily pásmo básní, hádanek, hru na klavír, zpěv písní a tančení. Děti si pochutnaly i na mazanci s čajem. Každý si vytvořil malovaný košíček, roztomilé kuřátko z piškotů a marmelády. Na závěr nechyběla mrskačka pomlázkou s přednesem velikonočních koled. Pěkná zábava děti sblížila. Tak zase někdy příště…..

Více ve fotogalerii.

Libuše Šatná a Věra Chalupová


Turnaj ve vybíjené v Dráčkovi – jaro 2014

Dnes 19. 3. proběhl v Dráčkovi turnaj ve vybíjené. Všechny děti se zúčastnily a hrály ze všech svých sil. Bramborovou, bronzovou, stříbrnou a zlatou medaili však získaly jen čtyři z nich. Vítězům blahopřejeme a jim i ostatním hráčům přejeme mnoho dalších sportovních úspěchů.

Více ve fotogalerii.

LM

Pohádkový karneval 2014

V pátek 7. 3. se naše herna Dráček hemžila samými pohádkovými bytostmi. Při promenádě masek se nám všem zúčastněným jednotlivé postavy představily: královna, šaškové, rytíř, čert, Ribanna, vodník, zoubková víla, paví královna, kočky, černokněžnice, princezny, indiáni, ale i policista a baletka.
Zpovzdálí nás sledovala odborná porota, a i když měla úkol nelehký, nakonec vybrala pět nejlepších masek.
Po vyhlášení cen se karnevalové postavičky rozprchly na jednotlivá soutěžní stanoviště, kde plnily mnohdy složité a náročné úkoly. Na dně královského jezera hledaly a lovily korále, které poztrácela princezna. Se zavázanýma očima malovaly symboly štěstí. Podnikaly hon na draka, skládaly puzzle klauna, pod skořápkami hledaly kouzelnou žábu. Ve dvojicích tančily s balónky, které nesměly za žádnou cenu spadnout.
Za splněné soutěže sbíraly bytůstky klaunovy žetony, za které si nakupovaly v obchůdku hračky, přívěsky, náramky, sponky, razítka se zvířátky, frkačky či hopíky.
Díky ochotným rodičům jsme mohli po celou dobu rejdění mlsat všelijaké dobrůtky.
Za pomoc při přípravě karnevalu patří velké díky rodičům, panu Gruberovi a starším dětem ze školní družiny, které se aktivně zapojili do příprav soutěžních stanovišť pro ty nejmenší na naší škole.

Pohádkový karneval 2014 jsme si opravdu užili!

Více ve fotogalerii.

LM

Pohádkový karneval 2014 – Pozvánka

V pátek 7. 3. 2014 se uskuteční v 1. oddělení karneval. Rej masek potrvá nejméně do 14 hodin.
S sebou si děti přinesou kostým, malou dobrotu a především dobrou náladu.

Pozvánka ke stažení zde.

Dovádění na sněhu

Týden před jarními prázdninami nám konečně napadl sníh, a proto jsme na nic nečekali a vyrazili jsme za zimní zábavou. Někteří z nás se klouzali na lopatách, jiní na pekáčích, ostatním postačil obyčejný igelitový pytel. Děti do sněhu vyšlapávaly stopy a různé obrázky, stavěly sněhuláky. Zkrátka, byla to paráda!

Více ve fotogalerii.

LM

Halloween v Dráčkovi

V naší herničce jsme si uspořádali 1. 11. 2013 „Halloweenskou párty“. A co jsme všechno dělali? Dováděli jsme, malovali, tancovali, hráli jsme na hudební nástroje, mlsali jsme dobroty a bloudili bludištěm. Vyráběli jsme si strašidla a duchy. Za splněné úkoly jsme získávali známky v podobě dýní a za ně nakupovali mlsky. Vyprávěli jsme si o svátku Dušičky, o Halloweenu. Vyřezali jsme si dýně, abychom v nich zapálili svíčky na pomoc Jackovi a duším, které bloudí. Navštívila nás také opravdová Ježibaba a její pomocná strašidla, která nás učila strašit.

Více ve fotogalerii.

LM

Podzim 2013 v Dráčkovi

Letošní podzim byl obzvláště vydařený, a proto jsme si užívali nejen sluníčka, ale i pestrých barev, které nám toto roční období přináší.

Více ve fotogalerii.

LM

Velikonoce

CO   JSOU  VELIKONOCE?   SVÁTKY   JARA – příroda se probouzí, vše se zelená,

vajíčko je symbolem nového života. Velikonoce se slaví první neděli po jarním

úplňku. Hoši prozpěvují velikonoční koledy, šlehají děvčata spletenou pomlázkou

z vrbového proutí.  Odměnou jsou barevná vařená vajíčka, čokoládoví zajíčci a

kraslice. I mlsný jazýček si přijde na své. Pečou se mazance, beránci, zajíčci,

perníčky a velikonoční nádivka. VELIKONOCE jsou tradicí hodování a pomlázky.

 

Děti školní družiny z oddělení    ELDORÁDA   a  SRDÍČKA  prožily krásné velikonoční

odpoledne. Společně si připravily pásmo básní, hádanek, hru na klavír, zpěv písní a

tančení. Děti si pochutnaly i na mazanci s čajem. Každý si vytvořil malovaný košíček,

roztomilé kuřátko z piškotů a marmelády. Na závěr nechyběla mrskačka pomlázkou

s přednesem velikonočních koled. Pěkná zábava děti sblížila. Tak zase někdy příště…..

 

Libuše Šatná a Věra Chalupová